Herb Białegostoku

    Dzisiaj na zajęciach naszego koła poznaliśmy herb Białegostoku. Zobaczyliśmy jak symbol naszego miasta wyglądał we wcześniejszych latach i jak się zmianiał na przestrzeni lat. Dowiedzieiliśmy się, że we wcześniejszych latach na tarczy herbowej naszego miasta widniał: gryf, jeleń, a nawet żubr. Oglądając herb współczesny wyodrębniliśmy kolorystykę oraz elementy zawarte na tarczy herbowej. Z przygotowanych przez panią elementów każdy z uczestników miał „odtworzyć” wygląd herbu.

Herb naszego miasta to: tarcza herbowa dzielona w pas. Część górna czerwona, dolna złota. Na części górnej orzeł srebrny w koronie złotej, ze złotym dziobem i szponami oraz czerwonym językiem. W części dolnej Pogoń Litewska, której koń jest srebrny ze złotą uprzężą i czerwonym trójdzielnym czaprakiem. Jeździec w zbroi niebieskiej, szyszak niebieski z otwartą przyłbicą i srebrnym piórem, miecz wzniesiony niebieski, ostrogi złote. Tarcza jeźdźca niebieska, na niej srebrny krzyż jagielloński.

W dostojnej wersji herbu dwa srebrne gryfy trzymają tarczę herbu, a nad nią koronę miejską. Pod tarczą wstęga srebrna z napisem CIVITAS BIALYSTOK (źródło: Wikipedia)

Autorem wersji podstawowej jak i dostojnej oraz flagi jest artysta plastyk – Tadeusz Gajl.Sprawdzanie folderu w poszukiwaniu zdjęć ... OK.
Herb Białegostoku większy obrazek nr 2 większy obrazek nr 3 większy obrazek nr 4 większy obrazek nr 5 większy obrazek nr 6 Wersja dostojna herbu